Що таке PoE?

PoE походить від абревіатурного скорочення Power over Ethernet, що в перекладі означає «живлення по мережі Ethernet». Звучить просто, але технічно все не так просто. Це далеко не кабель, де з одного боку вилка, а на другому роз'єм RJ-45. Адже це поки що неможливо, тому що електронні пристрої працюють на постійному струмі з низькою напругою 12В, 24В, 48В і так далі. А отже в мережі повинні бути присутніми пристрої для виконання функцій знижувальної напруги трансформатора і в обов'язковому порядку випрямляча.

У кручений парі стандарту 100BASE-T або Fast Ethernet на 100 Мбіт/с дані передають лише 2 пари, тобто ще 2 пари залишаються вільними. І комусь прийшла думка, що можна їх використовувати для подачі електроживлення. Використовуючи один LAN-кабель, пристрій отримує і дані, і так потрібне електроживлення. Це вирішує завдання, коли обладнання розміщується на даху, високій щоглі і в ті місця, куди окремий кабель для електроживлення подати важко, дорого або взагалі неможливо.

Трохи пізніше придумали варіант, коли і дані та електроживлення подається за тими самими жилами в кабелі. Технологія стала в нагоді для мереж Gigabit Ethernet, 10/100/1000 Мб/с, коли всі присутні 4 пари передають інформацію. При цьому дані та харчування передаються на абсолютно різних рівнях, щоб не заважати один одному.

Пристрої PoE

Існує 3 види пристроїв PoE:

PoE-споживачі (PD)

Ними є IP-камери, точки доступу та інші пристрої, де виробником передбачена можливість отримання електрики по кручений парі (мережевому кабелю). Дуже часто такі пристрої мають стандартний роз'єм для живлення. У технічних характеристиках такого пристрою буде позначка про те, що підтримується "PoE in". І обов'язково в паспорті повинен бути вказаний тип Power over Ethernet, що підтримується.

PoE-джерела (PSE)

Дані пристрої можуть подавати електроживлення до мережного кабелю (виту пару). У свою чергу вони поділяються на кінцеві джерела (endspan) та проміжного типу (midspan). Як правило, це конструктивно складені разом блок живлення для підключення електричної мережі плюс блок, за допомогою якого розподіляється живлення по провідникам витої пари. Або взагалі обидва ці елементи в комплекті.

Кінцевими PoE-джерелами є PoE-комутатори та маршрутизатори, ще їх називають активними джерелами. До портів таких пристроїв за допомогою крученої пари підключають точки доступу та IP-камери, які зможуть отримувати електроживлення.

До проміжних відносяться PoE-адаптери (інжектори). Ще їх називають PoE-джерелами пасивного типу або просто пасивні PoE-джерела. Є PoE-шнур або PoE-блок. Використовувати краще PoE-блоки, адже вони оснащені захистом, є гальванічна розв'язка і часто мають корисні функції. В основному це віддалене перезавантаження, моніторинг короткого замикання, перезавантаження тощо.

PoE-шнур стане найпростішим способом реалізації джерела живлення по мережному шнуру (витій парі). Його завдання – це просто додати електричну складову до LAN-кабелю. Але на відміну від PoE-блоку немає гальванічної розв'язки.

PoE-спліттери

Їх призначенням є організація віддаленого стабільного живлення в мережі в тому випадку, коли кінцевий пристрій потребує живлення, але немає підтримки технології PoE. Дія їх протилежна PoE-адаптерам. А точніше, електроживлення, що надходить до PoE-сплітерів по одному кабелю поділяється на два кабелі. Ідуть окремо дані та окремо харчування. За конструкцією PoE-спліттер може бути і блоком і шнуром.

PoE конвертери

При створенні мережі іноді виникають ситуації, коли споживач і джерело PoE працюють з різною напругою і використовують різні стандарти. Цей момент вирішить PoE-конвертер.

А тепер давайте подивимося, як за допомогою PoE подати харчування по кручений парі.

Найголовніше, що потрібно знати для підключення.

Припустимо, Ви замовили якийсь PoE-адаптер, здійснили його підключення до електромережі та Ethernet, з'єднали по LAN-кабелю з точкою доступу, який потрібно було живлення. Начебто все просто.

Але тут «Бах!» і Ваша точка доступу згоріла. Як же так?

А вся справа в тому, що важливо враховувати кілька факторів, щоб правильно організувати підключення через PoE.
1. Вивчіть який тип живлення надасть PoE-комутатор або інжектор. Тобто, який стандарт, яка подається на виту пару напруга і як зроблена розпинка.
2. Зіставте напругу, яку повинен отримати пристрій.
3. На яку відстань має подаватись напруга.

Це допоможе Вам вибрати сумісне PoE-обладнання, а також прорахувати саму можливість електроживлення віддалено.

І якщо Ви це не зробите, то у кращому випадку ваш пристрій просто не ввімкнеться, а в гіршому – його вже ніхто не зможе відремонтувати.