У 2022 році індустрія систем безпеки продовжить свій розвиток, незважаючи на соціальні та економічні фактори, які справили сильний вплив на бізнес та ринок загалом. Крім традиційної фізичної безпеки великий та малий бізнес швидко освоює та впроваджує високотехнологічні рішення на основі штучного інтелекту (ІІ), хмарних обчислень та інтернету речей, особлива увага приділяється питанням забезпечення кіберзахисту систем та даних. Сфера безпеки поступово переходить до ширшого спектру продуктів та послуг, які не тільки забезпечують захист, але також працюють на підвищення ефективності бізнесу, створюють додаткову цінність як для окремих користувачів, так і для компаній, суспільства та держави.
Фахівці компанії Hikvision підготували список ключових трендів, які істотно впливатимуть на індустрію безпеки в 2022 році і в найближчому майбутньому.

Тренд №1. Штучний інтелект скрізь та у всьому

Штучний інтелект вже тривалий час застосовується в системах безпеки, і з кожним роком кількість користувачів і постачальників смарт-рішень стрімко зростатиме. Дедалі більше учасників ринку безпеки усвідомлює цінність ІІ-додатків та функцій, знаходять нові сфери та сценарії застосування. Розвиваються інтелектуальні ANPR-рішення для паркінгу, зростає кількість систем на базі інтелектуальної відеоаналітики для скорочення кількості помилкових спрацьовувань та підвищення ефективності роботи охоронного обладнання. На тлі пандемії штучний інтелект також набуває широкого поширення в системах контролю доступу для виявлення засобів індивідуального захисту. На такі автоматизовані рішення для виявлення ЗІЗ також починають звертати увагу замовники з будівельної та промислової сфер. У запитах на рішення для громадських місць з'являються системи виявлення падіння людини і виявлення різних конфліктних і нестандартних ситуацій з допомогою нейромережевой аналітики.

На ринку також можна спостерігати появу великої кількості колаборацій та спільних партнерських проектів. Вендори ринку безпеки почали надавати доступ до апаратних продуктів для більшої кількості сторонніх розробників ІІ-додатків, які можуть працювати на базі охоронних систем та окремих пристроїв. Також великі виробники систем безпеки запускають власні відкриті платформи для кінцевих клієнтів, що дозволяє замовникам самостійно створювати та навчати власні алгоритми під індивідуальні завдання.

Завдяки оптимізації роботи алгоритмів, підвищення продуктивності обчислювальної бази та зниження вартості мікросхем та напівпровідникових елементів штучний інтелект поступово стає базовою технологією у всіх вертикалях ринку.

Тренд №2. Поєднання штучного інтелекту та інтернету речей

Стрімко зростає кількість підключених до мережі пристроїв систем безпеки, які стають важливою частиною сегменту інтернету речей (IoT). Враховуючи той факт, що ці пристрої отримують все більше смарт-функцій, можна говорити про розвиток на ринку напряму AIoT – інтелектуальні підключені до мережі пристрої. Поєднання AI та IoT виводить всю сферу безпеки на принципово новий рівень, розширюючи доступний функціонал та сприяючи цифровій трансформації галузевих вертикалей, включаючи енергетику, логістику, ритейл, освіту, охорону здоров'я та інші.

Технології AIoT відкривають нові сфери для застосування сучасних систем безпеки та дають користувачам додаткові можливості для сприйняття та оцінки ситуації. Це стосується радарів, лідарів, систем вимірювання температури, визначення вологості, виявлення витоків газу тощо. Якщо ще кілька років тому для кожного з цих завдань був потрібен окремий пристрій, то тепер у тренді – багатофункціональні інтелектуальні системи та комплексний підхід до реалізації проектів.

Тренд №3. Конвергентні системи як заміна традиційних сховищ даних

Коли дані зберігаються розрізнено, виникають складнощі при обміні інформацією та спільної роботи з ними, у учасників відсутнє загальне уявлення про ситуацію та поточні операції, які проводять різні групи користувачів. Вирішенням проблеми стає створення конвергентної інфраструктури, яка дозволяє усунути недоліки незалежних розрізнених систем обробки та зберігання даних.

У сфері безпеки продовжується тенденція на поєднання окремих систем – відеоспостереження, контролю доступу, сигналізації та інших. До цієї ж інфраструктури підключаються додаткові рішення, не пов'язані безпосередньо з безпекою – це управління персоналом, фінансами, логістикою, корпоративні платформи. Конвергенція розширює можливості для співпраці, допомагає більш ефективно та швидко приймати стратегічні рішення на основі більшої кількості даних та результатів їх аналізу.

Тренд №4. Хмарні рішення та послуги

Як і штучний інтелект, хмарні технології не є чимось новим у сфері безпеки. Однак останніми роками, особливо на тлі пандемії коронавірусної інфекції, багато компаній стали частіше звертатися до платформ та сервісів, які забезпечують можливість віддаленої роботи, дистанційного доступу до різних систем, у тому числі – до систем безпеки.

Хмарні рішення позбавляють необхідності використовувати локальний сервіс або додаткове програмне забезпечення. Потрібні операції – наприклад, перевірка робочого стану систем, отримання тривожних повідомлень, реагування на події – користувач може виконати будь-яку точку світу за допомогою мобільних пристроїв. Окремо варто виділити розвиток напряму хмарних сервісів та створення додаткової цінності для постачальників послуг безпеки – монтажних організацій та сервісних компаній, для яких хмарні програми створюють додатковий бізнес-інструмент для віддаленого налаштування користувачів, вирішення технічних проблем, оновлення програмного забезпечення.

Тренд №5. Висока деталізація зображення за будь-яких умов як новий стандарт галузі

Для систем безпеки важливо зберігати високий рівень працездатності у цілодобовому режимі. Для камер охоронного відеоспостереження важливо зберігати високу якість зображення за будь-яких умов, у тому числі при слабкому освітленні або при несприятливих погодних умовах. Стрімко зростає кількість запитів на камери з технологіями для формування повнокольорового та деталізованого зображення у складних умовах роботи систем безпеки. Як компанія зі світовим досвідом, Hikvision бачить на ринку значне зростання запитів на високочутливі 4К-рішення. Технології для повнокольорового спостереження в охоронних системах відеоспостереження сьогодні широко потрібні для аналогових та IP-камер. Причому якщо спочатку технології були розраховані лише на камери з фіксованим об'єктивом, то за минулий рік у відповідь на запити ринку технології цілодобового кольорового зображення з'явилися й у лінійках камер з варіофокальним об'єктивом. У тому числі розвиваються спеціалізовані рішення, наприклад PTZ-системи, яких також у проектах починають прописувати вимогу про кольорове зображення в режимі 24/7.

Говорячи про спеціалізовані системи, також варто підкреслити зростаючу популярність камер з декількома об'єктивами, за допомогою яких користувач може скласти панорамне зображення, виконувати одночасно перегляд як загального зображення об'єкта, так і окремих областей за допомогою зуму. Подібні рішення сьогодні також доповнюються високочутливими матрицями для якіснішої зйомки. Застосування такі системи знаходять на великих інфраструктурних об'єктах: аеропороти, залізничні вокзали та міські площі, стадіони, автостоянки, парки тощо.

Тренд №6. Біометричні технології для контролю доступу

Сегмент систем контролю доступу сьогодні все ще переживає перехідний період, проте дедалі явніше проглядається тенденція переходу на біометричні технології. Зараз ринок пропонує широкий набір біометричних рішень для ідентифікації: розпізнавання облич, зчитування відбитків пальців, долоні, малюнку вен, сітківки ока. Головною перевагою біометрії виступає високий рівень надійності та точності розпізнавання. Системи розпізнавання осіб у цьому списку набувають все більшого поширення як найбільш зручний та швидкий спосіб безконтактної ідентифікації користувача. Враховуючи перехідний період, клієнти також звертають увагу на можливість багатофакторної перевірки або налаштування різних способів автентифікації для різних груп користувачів.

Тренд №7. У системах безпеки починають використовувати модель Zero Trust: мінімум довіри, максимум перевірок

Чим більше пристроїв підключається до мережі, тим актуальнішим стає питання кібербезпеки. Після ряду великих хакерських атак на інфраструктурні об'єкти в різних країнах світу в останні роки завдання зміцнення архітектури мережної безпеки, а також навчання кінцевих користувачів та підвищення рівня знань у цій галузі стає одним з головних пріоритетів.

Концепція Zero Trust, або «нульової довіри», була розроблена ще в 2010 році, але стала вельми поширеною і популярною. Стратегічна ініціатива Zero Trust заснована на постулаті «ніколи не довіряй і завжди перевіряй» та спрямована на запобігання витоку даних, підвищення рівня безпеки сучасних інформаційних систем. Спочатку концепція була прийнята в ІТ-індустрії, але тепер її підходи застосовуються також у сфері фізичної безпеки в міру того, як охоронні пристрої стають важливою частиною IoT-напрямку.

Тренд №8. Зростання попиту на «зелене» виробництво та «зелені» технології

Світ охопив тренд на екологічно чисті матеріали та енергоефективні технології. Зростає попит на пристрої, які оснащені сонячними батареями, у тому числі – пристрої безпеки. Попит стимулює інженерів створювати все складніші і при цьому більш екологічні системи, які працюють на енергії сонячного світла і можуть застосовуватися не тільки в межах міста, але й у віддалених районах, де є складнощі з інфраструктурою.

Якщо говорити про виробництво, то дедалі більше країн запускає ініціативи щодо заохочення підприємств, які використовують екологічно безпечні способи роботи, енергоефективні технології та конструкції. Hikvision у своїй повсякденній діяльності також дотримується цих ініціатив, розвиваючи зелені технології на виробництві, а також у власних продуктах. Частка компаній, що працюють у цьому напрямку, поки що невелика, але в 2022 році очікується кількісні та якісні зміни.